Oleandry odzyskują blask

Trwa prowadzony na zlecenie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie od lipca 2018 r. remont konserwatorski elewacji wraz z wymianą całości* stolarki okiennej w budynku Oleandrów (*jedno okno na klatce schodowej na wniosek Konserwatora Zabytków zostanie gruntownie wyremontowane i pozostawione jako "świadek", natomiast wszystkie pozostałe zostały wymienione).

Oleandry odzyskują blask
Fot. Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie

Aktualnie tj. wg stanu na dzień 1 marca 2019 r. w całości zostały zakończone prace dotyczące wymiany okien w budynku Oleandrów. Wykonawca zdemontował również rusztowania z elewacji wschodniej i południowej co do których prace konserwatorskie zostały zakończone dzięki czemu widać już duże zmiany w wyglądzie elewacji w porównaniu ze stanem przed remontem.

Głównym założeniem konserwatorskim remontu elewacji Domu im. Józefa Piłsudskiego jest przywrócenie ich pierwotnego wyglądu przy zastosowaniu historycznej technologii tynku szlachetnego. Wszystkie elewacje Domu im. Józefa Piłsudskiego pokryte są tynkiem szlachetnym o żłobkowanej fakturze składającym się z betonu i drobnego marmurowego kruszywa nadającego elewacjom kolor jasno-szary. Gzymsy międzykondygnacyjne są w kolorze jasno-ugrowym, nadanym przez kruszywo dolomitowe.

W ramach prac remontowych skuto wtórną warstwę tynku nałożoną w okresie PRL (tzw. baranek) i poddano renowacji oryginalny przedwojenny tynk szlachetny. Dzięki zastosowanej metodzie renowacji oryginalnych szlachetnych tynków, zachowano najważniejszą wartość jaką powinno się kierować przy remontach budynków zabytkowych, a mianowicie autentyczność zabytku.

Zakończenie całości prac remontowych elewacji budynku planowane jest na miesiąc kwiecień 2019 r.

Koszt konserwatorskiego remontu elewacji wraz z wymianą okien budynku Oleandrów to ponad 2,2 mln złotych. Remont jest finansowany jest w całości ze środków Gminy Miejskiej Kraków.

Pokaż metkę
Osoba publikująca: Agnieszka Kasprzycka
Podmiot publikujący: ZBK w Krakowie
Zobacz także
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY
POLECAMY
Partnerzy