górne tło

Zakończono modernizację kultowego zegara przy pl. Centralnym

Nowohucki zegar umieszczony na budynku os. Centrum D1 został zmodernizowany. Urządzenie zyskało nowoczesne wnętrze i zasilanie.

Modernizacja zegara, która już się zakończyła, dotyczyła wymiany źródła zasilania i światła. 170 żarówek, które od dekad wskazywały nowohucianom czas, zostały wymienione na trwalsze w eksploatacji i energooszczędne moduły ledowe o okrągłych kształtach odpowiadających żarówkom. Dotychczasowe zasilanie zachowano i odświeżono, tak, aby w każdej chwili można było je uruchomić ponownie, dlatego porcelanowe gniazda E27, na których znajdują się dzisiaj żarówki pozostały na swoim miejscu. Wymienione zostały elementy szklane w segmentach wyświetlacza, od teraz zegar jest bardziej odporny na warunki atmosferyczne i promienie UV. 

Instalacja zegara nowohuckiego
Zmodernizowana instalacja zegara nowohuckiego, fot. ZBK

 

W pomieszczeniu sterowniczym wykonawca zamontował nowy sterownik zegara, który zapewni jego bezobsługową pracę, co oznacza, że w razie konieczności dokona automatycznej zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie oraz samoczynnie powróci do właściwych wskazań w sytuacji zaniku zasilania elektrycznego.

Projekt modernizacji zegara został uzgodniony z biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Nowe źródła światła przymocowano do istniejących paneli, co pozwala stwierdzić, że zmodernizowany zegar nie utracił aktualnego wyglądu. Koszt modernizacji to ponad 36 000 zł brutto.

System zegara nowohuckiego
Urządzenie służące do sterowania zegarem, fot. ZBK