Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Nowe życie ostrogu bramnego Bramy „Bielany”

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie serdecznie Państwa zaprasza do wzięcia udziału w przetargu na dzierżawę ostrogu bramnego Bramy „Bielany” położonego przy ul. Księcia Józefa 65 w Krakowie.

Fot. ZBK

W dniu 12 maja o godz. 12.00 nieruchomość zostanie udostępniona osobom zainteresowanym jej wydzierżawieniem. Podczas dnia otwartego będzie można zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Przetarg odbędzie się w dniu 2 czerwca 2023 r. o godz. 10.00 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16.

Szczegółowe informacje na temat ogłoszonego postępowania dostępne są na stronie internetowej pod adresem: https://zbk-krakow.pl/twierdza_krakow/225470,artykul,przetargi_na_dzierzawe.html

 

W latach 1908-10 na wjeździe do graniczącego z zaborem rosyjskim miasta Krakowa, na trakcie oświęcimskim z kierunku Bielan, przy obecnej ul. Księcia Józefa u zbiegu z ulicą Jacka Malczewskiego, wzniesiona zostaje brama forteczna rdzenia Twierdzy Kraków. Jednym z elementów bramy jest, zachowany do dzisiaj, ostróg przeznaczony do jej obrony. Forma i zachowane elementy wyposażenia reprezentują typowe cechy austriackiej szkoły fortyfikacji.

Ostróg do dzisiaj przetrwał jako jedyny, najbardziej kompletny przedstawiciel umocnień rdzenia byłej Twierdzy Kraków, warty jest zachowania. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków pod nr A-876.

W latach 2021-2022 obiekt wraz z otoczeniem został poddany generalnemu remontowi, podczas którego odtworzony został pierwotny wygląd zewnętrzny ostrogu. Wnętrze zostało wyposażone w instalacje pozwalające na zagospodarowanie obiektu. Sposób zagospodarowania powinien uwzględniać zachowanie walorów architektonicznych i historycznych obiektu. Prace finansowane były ze środków Gminy Miejskiej Kraków oraz z dotacji Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa.

img_5669.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
Ostróg bramny Bramy „Bielany” ZBK
img_5672.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
Ostróg bramny Bramy „Bielany” ZBK
img_5793.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
Ostróg bramny Bramy „Bielany” ZBK
img_5669.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
img_5672.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
img_5793.jpg-Ostróg bramny Bramy „Bielany”
pokaż metkę
Autor: ZBK
Osoba publikująca: Ewa Rzepiszczak
Podmiot publikujący: ZBK w Krakowie
Data publikacji: 2023-05-04
Data aktualizacji: 2023-05-10
Powrót

Zobacz także

Znajdź