Strona główna rozwiń menu
Serwis używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności pozostając w serwisie akceptują Państwo te warunki
Komunikat archiwalny

Przetarg na dzierżawę Fortu nr 50 1/2 Ost „Barycz”, jednego z pancernych bliźniaków

Zarząd Budynków Komunalnych w Krakowie serdecznie Państwa zaprasza do wzięcia udziału w pierwszym ustnym przetargu na dzierżawę Fortu nr 50 1/2 Ost „Barycz” położonego przy ul. Jana Hallera 25 w Krakowie.

Fot. ZBK

W dniu 18 sierpnia o godz. 12.00 nieruchomość zostanie udostępniona osobom zainteresowanym jej wydzierżawieniem. Podczas dnia otwartego będzie można zapoznać się z obiektem oraz warunkami przetargu.

Przetarg odbędzie się w dniu 8 września 2023 r. o godz. 10.00 w siedzibie Zarządu Budynków Komunalnych w Krakowie przy ul. Czerwieńskiego 16.

Szczegółowe informacje na temat ogłoszonego postępowania dostępne są na stronie internetowej pod adresem: https://zbk-krakow.pl/twierdza_krakow/225470,artykul,przetargi_na_dzierzawe.html

W latach 1897-98 na południowo-wschodnim załamaniu III pierścienia umocnień Twierdzy Kraków wybudowana została para (Barycz-Kosocice) pancernych fortów do obrony bliskiej, jako uzupełnienie obrony pomiędzy Fortami „Prokocim” i „Rajsko” z kierunku Wieliczki. Jednym z nich jest Fort nr 50 1/2 Ost „Barycz” ukierunkowany na kierunku wschodnim. W pierwszym roku I Wojny Światowej Fort uczestniczył w walkach podczas próby zdobycia Krakowa przez armię rosyjską. Po wojnie pozostał w dyspozycji Wojska. W okresie zimnej wojny Fort uległ przebudowie na potrzeby obrony cywilnej.

Fort przetrwał w stanie dosyć dobrym, pozbawiony uzbrojenia, z reliktami wież i elementami wyposażenia pancernego i przekształconym układem stropodachu. Do 2019 r. wykorzystywany na potrzeby własne przez Małopolski Urząd Wojewódzki. Jako kompletny i dobrze zachowany przedstawiciel tej klasy umocnień byłej Twierdzy Kraków, warty jest ochrony i zagospodarowania. Potwierdza to fakt wpisania całej nieruchomości do rejestru zabytków pod nr A-1295/M.

Sposób zagospodarowania powinien uwzględniać poprawę walorów architektonicznych i historycznych zabytku.

pokaż metkę
Autor: ZBK
Osoba publikująca: Ewa Rzepiszczak
Podmiot publikujący: ZBK w Krakowie
Data publikacji: 2023-08-09
Data aktualizacji: 2023-08-09
Powrót

Zobacz także

Znajdź